En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri birbirinden kaliteli ve orijinal fotoğrafları ilgilisine servis ederek her gün binlerce insanın hayatını kolaylaştırıyor.

Stok fotoğraflar, küçük ya da büyük fark etmeksizin birçok projenin vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Bu kadar sık kullanılan bir malzeme olan stok fotoğraflar, projelerde önemli bir bütçe oluşturabiliyor.

Diğer taraftan, markanızın yarattığı algıda büyük rol oynayan yüksek kalitede fotoğraflara ulaşmak çok da zor değil. Faydalanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz stok fotoğraf sitesi bulunuyor. Bu sitelerdeki içeriklerin bazılarında stok fotoğrafa dair bir kaynak göstermeniz gerekirken birçok sitede bu da talep edilmiyor.

Birçok farklı web sitesi arasından derlediğimiz en iyi ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin listesini aşağıda görebilirsiniz.


Kaliteli ve Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz ve kaliteli fotoğraf siteleri denince ilk tercih edebileceğiniz sitelerden oluşan bir liste hazırladık. Bazı siteler özel bir alana odaklanmışken bazıları da oldukça genel bir şekilde size tüm alanlarda ücretsiz fotoğraflar sunuyor.

1. Negative Space

Negative Space, ilgilisi için her hafta 20 yeni ücretsiz stok fotoğraf servis ediyor. Farklı sektörlere hizmet edebilecek fotoğraflar paylaşan Negative Space’in fotoğraf koleksiyonu sürekli büyümekte. Bu fotoğrafların her biri telif hakkı sınırlaması olmaksızın paylaşılıyor. Yani hem ücretsiz, hem de istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz!


2. Death to the Stock Photo

Death to the Stock Photo’un kurucuları ve aynı zamanda fotoğrafçı olan Allie and David, iş dünyasından bloggerlara ve yaratıcı ekiplere kadar uzanan geniş bir kitlenin yüksek kalitede ücretsiz stok fotoğraf ihtiyacını fark etmiş.

Bu ihtiyacı karşılamak için de bu siteyi kurmuşlar. Bu hayırsever fotoğrafçılar, e-posta adresinizle siteye abone olduktan sonra her ay bir dizi fotoğrafa zahmetsizce ulaşmanızı sağlıyor.

Özellikle internette sürekli aynı stok fotoğrafları görmekten sıkılanlar ve ücretsiz de olsa farklı fotoğraflar kullanmak isteyenler için birebir.


3. Picjumbo

Picjumbo, web tasarımda veya blog içeriklerinizde kullanabileceğiniz yüksek kalitede imajlar sunuyor. Her gün yeni kaliteli fotoğraflar yüklenen sitede farklı alanlara uygun koleksiyonlar var.

Ayrıca aylık 7,50$ ödeyerek daha fazla stok fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz. Üye olanlara premium paket dahilindeki fotoğraflar otomatik olarak her ay gönderiliyor.


4. Unsplash

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında 2020li yıllarda geldiğimizde gitgide daha popüler olan ve öne çıkan bir site de Unsplash. İçinde her alanda binlerce kaliteli fotoğraf bulabildiğiniz bu sitede fotoğraf sahipleri arasında bir yarışma da düzenleniyor. Bu alan da aklınıza gelmeyen ama farklı alanlarda çok başarılı fotoğrafları farketmenize yardımcı oluyor.


5. Kaboompics

Polonyalı bir web tasarımcı olan Karolina, yaratıcı yanını kaliteli fotoğraf kaynağı oluşturmak için kullanmış. Modadan yiyecek sektörüne kadar farklı konularda fotoğrafları var.

Kullanıcılar onun fotoğraflarını ticari olsun olmasın istedikleri gibi kullanabiliyor. Resmi bir referans formatı istemese de sadece daha bilinir olmak adına onun sitesine giden bir link vermenizi istiyor.


6. Pexels

Pexels de servis ettiği ücretsiz stok fotoğraflardan telif hakkı talep etmiyor. Birçok fotoğraf sanatçısının ücretsiz bir şekilde fotoğraflarını barındırdığı bu platformdan siz de aradığınız fotoğrafları çok zorlanmadan bulabilirsiniz.7. StockSnap.io

StockSnap.io her hafta yüksek kalitede yüzlerce ücretsiz stok fotoğraf paylaşıyor olmasıyla kalbimizi çalıyor. Evet, yüzlerce! Üstelik fotoğraflar öyle ilgi çekici ki her bir fotoğrafa bakmaktan insan kendini alamıyor. Buradaki fotoğrafları da telif hakkı sınırlaması olmaksızın kullanabilirsiniz.


8. Startup Stock Photos

İsminde startup geçse de birçok alanda uzun zamandır iş yapan kişiler için de faydalı olacak birçok fotoğraf bulunuyor. Burada listelediğimiz diğer birçok siteye göre çok daha basit bir yapısı var ve kimi zaman aradığınızı bulmak konusunda bu durum işinizi kolaylaştırmasa da daha özgün ücretsiz fotoğraflar bulmak konusunda işinize yarayabilir.


9. SplitShire

SplitShire hiçbir sınırlama olmaksızın çok sayıda ücretsiz stok fotoğrafı kullanıma açıyor. İtalyan fotoğrafçı Daniel Nanescu’nun hayat verdiği imajların tamamı web sitesinde yer alıyor.

Portrelerden çalışma hayatına birçok fotoğraf projelerinizde  ya da blog yazılarınızda kullanılmayı bekliyor.


10. Life of Pix

Montreal’de bulunan Leeroy Advertising Agency ve ajansla bağlantılı olan yetenekli fotoğrafçıların kolektif emeğiyle Life of Pix birbirinden güzel fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

Tüm fotoğraflar halka arz edilmiş bir şekilde kurumsal ya da kişisel kullanıma açık. Ayrıca, bizden duymuş olmayın, Life of Vids tarafında ücretsiz kaliteli videolar da paylaşılıyor.

3D scanning makes choosing lingerie easier, says Hong Kong store

A high-end lingerie shop in Hong Kong is promising clients a whole new shopping experience thanks to its 3D-assisted made-to-measure service. A 3D scanning mirror at Rigby and Peller’s takes accurate measurements of a client’s bust in less than a minute, supplementing the tape measurements taken by the lingerie stylist, who can then recommend the most suitable styles and colours for each figure and shape.